Úvodní strana » Travel with me » Borgund - Sloupový kostel

Borgund - Sloupový kostel

Pokud se někdy rozhodnete cestovat autobusem nebo autem z Osla do Bergenu, připravte se na úchvatnou scenérii, ale také na jedno zapomenuté místo, kde se nachází jedna z významných památek Norska. Měl jsem možnost toto místo navštívit dvakrát a vždy jsem odjížděl plný dojmů.

Sloupový kostel v Borgundu (norsky Borgund Stavkirke) je nejlépe dochovaný sloupový kostel v Norsku. Je umístěn v Borgundu u Laerdalu, Sogn og Fjordane a je zasvěcen svatému Ondřeji.

Kostel byl postaven mezi lety 1180-1250. Je postaven výhradně ze dřeva. Uvnitř nejsou žádné lavičky, ozdoby nebo umělé osvětlení. Světlo vstupuje pouze úzkými okny, která byla původně kulatými otvory ve stěnách. Konstrukce je postavena na dvanácti sloupech z borovice, které působí jako podpěra a definují hlavní loď kostela. Kolem ní jsou kříže svatého Ondřeje. Kazatelna pochází ze 16. století. Oltář zdobí malby ze 17. století. Ve výšce kostel zdobí sochy fantastických zvířat, hlavy draků a runové nápisy. Západní dveře kostela si zachovaly svůj románský charakter. Jsou pokryté motivy révy a boje s draky. Střecha kostela se šindelovou střechou je podepřena komplikovanou konstrukcí krovů. Tento rámec vytváří neobvyklý architektonický celek.

Vedle kostela je zvonice se středověkým zvonem a návštěvnické centrum se zajímavým muzeem. "zdroj Wikipedia"

Tento kostel se jako jediný dochoval v původní podobě. Jeho střechy, rozbíhající se ve třech úrovních, se ježí dračími hlavami. Vnější ochozová chodba, osvětlovaná malými otvory, se táhne kolem celé budovy. Podobně jako u kostela v Urnesu jsou i zdejší portály bohatě zdobené fantastickými zvířaty a rostlinnými motivy. Nad oltářem visí obraz ze 16. století představující Krista na kříži. Podle středověké tradice nejsou v kostele žádné židle.

Kompletní galerie zde. Hezký den. Vashek

 

 

Your guide and mad pilgrim