Úvodní strana » Blog » Poklady Kodaně

poklady kodaně

Dánsko mám moc rád, prý tam žijí nejšťastnější lidé na světě. Asi na tom něco bude. Každý člověk, kterého jsem potkal, byl v pohodě. Zatímco já  počítal každou dánskou korunu, Dánové si poručili další pivo. Jeden by jim skoro záviděl. Krásná země, skvělé platy, úžasná a bohatá historie a kupodivu fantastické jídlo. Rád bych Vás provedl Kodaní, kde jsem strávil 4 dny během mého putování po Skandinávii. Nezvolil jsem si Kodaň jako začátek náhodou. Mnohokrát jsem navštívil Vejle a toulal se magickou přírodou – mimochodem o Vejle se hodně zmiňují ve filmu „Dánská dívka“ – trailer zde, ale Kodaní jsem vždycky bohužel jen proplul a nyní nastal čas tohle město prozkoumat. 

 

Předem upozorňuji, že se srdce nenávidím turistické atrakce. Všem místům, kde vidím hordy autobusů a čínské turisty se selfie tyčí se vyhýbám, nebo tyto místa raději navštěvuji pozdě večer nebo brzo ráno, když je dobré světlo na focení. Takže sorry, ale sochu Malé mořské víly vám rozhodně doporučovat nebudu – bylo to pro mne opravdu zklamání – ne kvůli krásné soše (které mimochodem 2x uřezali hlavu a jednou málem ruku), ale hlavně kvůli nechutným davům, které by vás svými iPhony nebo Samsungy nejraději umlátili.

Tak pojďme objevovat Kodaň!

1. - Pro mne číslo 1! – Christiánie.

Vždycky jsem si myslel, že ruin bary v Budapešti může jen těžko něco překonat, ale to jen do doby, než jsem překročil hranice svobodného státu Christiánie v srdci samotné Kodaně. Těžko si v dnešním světě lze představit, že může něco podobného kdekoliv jinde na světě fungovat. Tohle místo je jasným důkazem liberálního a svobodného myšlení lidí v Dánsku. Je to naprosto ikonické místo, a to i přes to, že moje zkušenost s drogami je pouze několik jointů a mnoho lidí by se nad dostupností všech druhů drog v Christiánii pozastavilo. Okamžitě zde na Vás dýchne duch hippie, úžasné malby na původních kasárnách Vám nedají pokoj a mne osobně zaujali zákony místní samosprávy, které místním „čističům ulic“ garantují přestávku na cigáro každých 15 minut. (Nepsal tyto zákony někdo z Česka?)

 

 

Fakta o Christiánii, cituji Wikipedii:

Christiánie, známá také jako Svobodné město Christiánie (dánsky Fristaden Christiania, anglicky Freetown Christiania) je polonezávislá anarchistická komuna ležící na území Dánska. Prohlásila se autonomní oblastí 26. září 1971 a nachází se ve čtvrti Christianshavn v dánském hlavním městě Kodani. Má asi 850 obyvatel a její území zaujímá rozlohu 34 hektarů, hustota osídlení činí 2500 obyv./km².

Christiánie se pokládá za samostatný mikronárod, který není součástí EU. Používá vlastní měnu, løn. Hlavním zdrojem příjmů pro Christiánii je vybírání vstupného od turistů, pořádání koncertů, prodej ekologicky pěstované zeleniny a výrobků uměleckých řemesel.

Koncem šedesátých let bylo rozhodnuto o zrušení kasáren v kodaňském předměstí Christianhavn. Do opuštěných baráků se nastěhovali příslušníci hippie a 26. září 1971 vyhlásil novinář Jacob Ludvigsen areál za experimentální samosprávnou squatterskou komunu. Ustanovil místní radu a vyhlásil zákony, jako je právo užívat marihuanu a hašiš (nikoli „tvrdé drogy“), právo stavět bez povolení (což dalo vzniknout svérázné architektuře, připomínající české zahrádkářské kolonie), toleranci homosexuality, společné hospodaření, zákaz nošení zbraní a zákaz motorových vozidel. Liberální systém v Christiánii začali využívat zločinci a narkomani, což vedlo k několika policejním raziím (největší v roce 1979). Dánská vláda používala Christiánii jako důkaz své osvícenosti, ale na druhé straně byla terčem kritiky zejména ze strany Švédska, že povoluje obchodování s drogami. V roce 1989 byl vydán speciální zákon, legalizující existenci Christiánie, zároveň úřady společně s obyvateli komuny vypracovaly tzv. Zelený plán, řešící otázky nájmů, hluku, odpadu a podobně. V roce 2004 byla zrušena tolerance obchodu s marihuanou a vláda přitvrdila akce proti Christiánii.

„Cílem Christianie je vytvořit samosprávnou společnost, kde má každý jednotlivec vlastní odpovědnost za blaho celého společenství. Naše společnost chce být ekonomicky soběstačná, a jako taková se snaží být vytrvalá v našem přesvědčení, že psychickou a fyzickou bídu lze odvrátit.“

Symboly – vlajka Christiánie je červená se třemi žlutými kruhy. Barvy jsou dány tím, že při záboru kasáren byly nalezeny plechovky se žlutou a červenou barvou. Tři kruhy symbolizují tři tečky nad i ve slově Christiania. Hymnou Christiánie je píseň dánské skupiny Bifrost I kan ikke slå os ihjel.

 

Pravda, nejlepší je sem zajít k večeru, kdy jsou místní hospody a kluby v plném provozu. Já zde byl v 9:00 ráno a to se zde vše teprve probouzí. Nicméně o to lepší možnost máte objevovat různá zákoutí, dát si kafe nebo jen tak pokecat u stánku, kde eventuelně můžete nakoupit nějaký dobrý "matroš". Ale nebojte, Christiánie není jen o drogách. Toto místo je plné dílen, workshopů, galerií a lze tady strávit příjemné odpoledne, protože zajímavostí k vidění je zde víc než dost.

2. – Food market.

Jídlo a já prostě nejde dohromady, nebo vlastně jde. Food market byl pro mě jedna velká neznámá, ale teď můžu s klidným srdcem říct, že toto místo je gastronomické nebe. Velmi doporučuji místní chlebíčky, ale pozor, pokud jste zvyklý na chlebíčky z pražského světozoru tohle je naprosto jiná liga. Jak do kvality, tak do velikosti a ceny. Znovu tady musím zmínit Budapešť. Bohužel tamní vyhlášený trh na břehu Dunaje je podle tohoto obchod druhé kategorie. Bohužel, nebo spíš bohudík.

Nebudu vyjmenovávat vše, ale ve více než 60 stáncích najdete vše od čerstvých ryb, masa, čokolády, exotického koření, ale také restaurace. Já osobně nejvíc ujížděl na rybích karbanátcích, pečeném praseti, a úžasných Tacos u bistru Hija de Sanches.

Food market najdete na Frederiksborggade 21

3. - Projížďka lodí.

S těžkým srdcem Vám můžu doporučit projížďku lodí, ale pouze za předpokladu, že si přivstanete a pojede první možnou lodí, která je většinou poloprázdná, protože samurajové z Číny ještě spí a slečna průvodkyně je čerstvá a plná síly. Nejlepší nástupiště jsem našel naproti parlamentu Christiansborg Slot 1, který můžete před příjezdem lodi obdivovat stejně jako sochu Absolona přímo naproti.

Výhoda tohoto konkrétního místa a času je ta, že loď zajíždí i na vzdálenější místa Kodaně a to i do kanálů, kde bydlí místní a pokud lze tuto plavbu srovnat s Amsterdamem tak se ji minimálně vyrovná. Průvodkyně hovoří anglicky a německy a pozor na nízké mosty - vystrkovat hlavu se zde opravdu nevyplácí :)

4. - Zámek Rosenborg.

Opět místo, kde budete zřejmě svědky další šavlovačky a hry na přetlačovanou, ale z hlediska dánské historie je tohle místo jedinečné a stojí za to navštívit. Pokud si na trhu koupíte svačinu nebo jen dobré víno můžete v parku, který obklopuje hrad uspořádat malý piknit nebo se jen opalovat. Nevyhazujte drobky, pěstují zde kapry a můžete je nakrmit.

Samotný Zámek mne přímo uchvátil a to doslova, protože jsem i zapomněl fotit. Doporučuji si při zakoupení lístku vzít i tištěného průvodce, který Vás detailně provede všemi prostory hradu. Nejvíce doporučuji poslední patro, kde se nachází bohatě zdobený sál s obrovskými tapisériemi, které zobrazují dánskou historii a jsou unikátní.

Co říká Wikipedie:

Zámek Rosenborg (dánsky Rosenborg Slot) je renesanční zámek, nacházející se v centru Kodaně, hlavního města Dánska. Byl postaven v roce 1606 ve stylu nizozemské renesance, tehdejším typickém stylu dánských budov. Několikrát byl rozšířen. Jeho architekty byli Bertel Lange a Hans van Steenvinskel. Ve sklepeních rosenborského zámku jsou uloženy Dánské korunovační klenoty a královské šperky.

Zámek byl vybudován v roce 1606 původně jako letohrádek a je jednou z mnoha staveb, které dal postavit dánský král Kristián IV. Jako královská rezidence byl používán až po roce 1710. Po vyhoření paláce Christianborg v roce 1794 byl hlavním sídlem královské rodiny, stejně tak se stal důležitým po 1. bitvě o Kodaň v roce 1801. V roce 1838 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Největší zájem návštěvníků vzbuzují královské šperky, korunovační klenoty a královský koberec, který je zde také vystaven.

5. - Nový přístav

Do Nového přístavu zajděte spíš k večeru. Nový přistav byl ještě nedávno red light district a v místních hospodách na Vás okamžitě dýchne atmosféra námořnických putyk. Komůrky s lehkými děvčaty už zde nejsou, můžete ale jen tak posedět na chodníku a poslouchat místní umělce. Za rohem se nachází nádherný Frederik Kirche – rokoková perla Kodaně. 

Tohle je moje pětka, ovšem krásných míst je zde daleko víc. Mohl bych pokračovat slavnou Kulatou věží, Operou, a samozřejmě nemůžu zapomenout na ikonický Tivoli park. Upřímně doporučuji naplánovat výlet do Kodaně v červenci, kdy zde probíhá jazzový festival a koncerty jsou zde zdarma, každý den a všude po celém městě.

Hotel si rezervujte nejlépe v centru, stojí za to si připlatit. - Tady nabízím malý tip: pokud chcete ušetřit nějakou korunu při rezervaci přes bookin.com, použijte tento odkaz a ušetříte 10% z ceny - a to už je minimálně na rybí karbanátky nebo pivo na trhu :)

A na závěr několik zajímavostí:

  • Dánové milují kola! Jsou všude!
  • Nezapomeňte na Hamleta – Hrad Kronborg je sice trošku z ruky, ale stojí za to!
  • Říkají, že mají nejlepší pivo, ale tomu samozřejmě nevěřte…

Celá galerie z Kodaně zde, díky a mějte se fajn! 

Vashek 

Kdyby jste mi chtěli napsat zprávu, komentář budu rád. Telefon vkládat nemusíte, všechny komentáře zde budou zveřejněné :)

 

Pole označená * jsou povinná.

Your guide and mad pilgrim